All for Joomla All for Webmasters

Çocukken hepimizin hayali Geleceğe Dönüş filmindeki Doleron’a atlayıp zamanda yolculuk yapmak değil miydi?. Belki şu an teknik olarak mümkün görünmese de zaman yolculuğu insanoğlunun en çok istediği şeylerin başında geliyor. Sizlere zamanda yolculuk filmlerinin en iyilerini derlemek için buradayız. Dilerseniz listemize birlikte gözatalım.

Neden zaman yolcuğu yapmak isteriz?

Bu soruyu mantık olarak yanıtlamak çok zor. Belki zamanda geriye gidip loto sonuçlarını alabilir, zamanımızın en milyoner kişisi olabiliriz ya da sevgimizi kanıtlayacağımız bir yolculuk hiç de fena olmazdı. Her şeye rağmen zamanda yolculuk şu an itibariyle ütopya gibi görünse de, hayali için bile her şeyi yapmaya hazır olan bir sürü insan tanıyorum.

Zaman yolculuğu filmleri bilimkurgunun en önemli dinamiklerinden bir tanesidir. Gerek kendi içindeki tutarlı kanunları, gerekse riskleri açısından hepimizi içine çeker.

1 – Back To The Future / Geleceğe Dönüş (1985)

Gelece Dönüş 1985

Sanırım listenin en başında olmayı fazlasıyla hak eden bir film Geleceğe Dönüş. Martin ve Doktor’un maceralarından oluşan 3 seri. Hikayeyi biliyorsunuz.

2 – The Terminator / Terminatör (1984)

Terminatör James Cameron’un yönettiği bilimkurgu filmi.

Bugün bile en çok izlenenler listesinde 1 numarada yer alan James Cameron filmi. Filmde kıyamet gelecekten gelir. Durdurmak içinse çok fazlası gereklidir.

3- Dejavu (2006)

dejavu-zamanda-yolculuk

Dejavu 2006 ABD Yapımı

Tekrar tekrar geçmişe dönsek hiç fena olmazdı. Tony Scott (Kendisi Ridley Scott’un kardeşi olur) yönettiği bilimkurguda Denzel Washington’u başrolde görüyoruz. Zamanda yolculuğu mümkün kılan bir teknoloji ve bilinmeyen geleceğe dair ipuçlarının yer aldığı film.

4-

Time After Time (1979)

Time After Time (1979)

Time After Time (1979) Doktor H.G Wells’in maceralarını konu alıyor.

2017 yapımı dizisi de bulunan film 1979 yapımı sinema filmi Time After Time. Filmde Karındeşen Jack’in peşine düşen ve günümüzde kovalayan Doktor H.G Wells’in maceraları konu edinmektedir. Ayrıca kendisinin gerçek hayatta da kitaplarında zaman yolculuğuna dair bir çok öngörüsü bulunmaktadır. Araştırmak için tıklayınız.

5- The Time Machine (1960)

The Time Machine (1960)-rod-taylor

George Pal’ın H.G.Wells’in aynı adlı romanından uyarladığı bilimkurgu filmidir. Zaman yolcusu George 1899 yılından 802701 yılına gittiğinde hiçbir şeyin eskisi gibi olmadığını öğrenmesi fazla vaktini almayacaktır. Gösterime girdiği yıllarda en iyi görsel efekt dahil birçok dalda ödüllü bir film.

6- Looper (2012)

Zamanda yolculuk yapıp kendi kendinizi öldürmeniz pek de rastlanır bir durum değil. Mafya haricinde kimsenin kullanamadığı zaman yolculuğunda 30 yıl sonradan gelen kendinizle çatışın. Bir de üstüne bu yetmezmiş gibi bu işi yalnızca siz halledebileceksiniz. Bruce Willis, Joseph Gordon-Levitt, Emily Blunt, Piper Perabo, Jeff Daniels’in başrollerini paylaştığı bilimkurguyu Rian Johnson yönetiyor.

7- Les visiteurs (1993)

Fransız Sinemasının efsane aktörü: John Reno

John Reno’nun oynadığı ve ülkemizde Ziyaretçiler olarak gösterime giren film ortaçağlarda nam yapmış bir soyuluyu günümüze getirir. Ancak günümüze gelmek kadar günümüzde kalmak da onların için ayrı problem.

8- Kate & Leopold (2001)

Meg Ryan ve Hugh Jackman

Gelelim listemizin duygusal ve bir o kadar güzel filmine. Günümüzde Logan ile nam yapmış Hugh Jackman’in dünya güzeli Meg Ryan ile başrollerini paylaştığı filmde geçmişten günümüze gelen Leopold’un Kate’e olan aşkını anlatıyor.

9- Artificial Intelligence: AI (2001)

Kubrick’in tamamlanmayan projesini Stephen Spielberg tamamlar. Ortaya Artificial Intelligence: AI çıkar.

Listemiz Stephen Spielberg olmasaydı eksik kalırdı. 2001 yapımı Artificial Intelligence 11 yaşındaki David’in diğer çocuklardan neden farklı olduğunu araması üzerine uzun bir yolculuğa çıkar. Kubrick’in projesinden ilhamla yapılan filmde Jude Law ve Haley Joel Osment başrollerde.

10- Idiocracy (2006)

maya-rudolph-idiocracy-Idiocracy (2006)

Körler ülkesinde tek gözlü adam kral sayılırmış. Idiocracy kara mizah türünde bir bilimkurgu yapımı.

Yakın gelecekte geçen Idiocracy komedi, bilimkurguyu bir arada harmanlıyor. Sıradan bir asker hükümet tarafından 500 yıl uyutulur. Uyandıktan sonra hiçbir şeyin eskisi gibi olmadığını anlamak zor olmaz. Artık maymunların bile aklına sahip insanlar Amerika başkanlığı yapabilmektedir. Kahramanımız orta zekada bile sayılamayacak bir akıl seviyesinde olmasına rağmen kendisine üstün zeka gibi davranılmaktadır. Kara mizah türündeki film Mike Judge yaparken senaryoda kendisine Etan Cohen eşlik ediyor.

11- Edge of Tomorrow (2014)

Tom Cruise’un başrolünü oynadığı film yakın bir gelecekte robotların dünyasında geçiyor.

Doug Liman’ın yönettiği film All You Need Is Kill isimli kitaptan uyarlandı. Filmde bir askerin defalarca aynı olayı yaşaması ve gittikçe bu konuda tecrübe edinmesi konu ediniyor. Tom Cruise, Emily Blunt, Brendan Gleeson, Jonas Armstrong, Jeremy Piven gibi isimler başrolleri paylaşırken, filmin birçok dalda ödül aldığını da belirtmeden geçmeyelim.

12- Frequency (2000)

Kaderi değiştirmek mümkün müdür? Sıradan bir itfaiyeci telsiziyle 30 yıl sonrasındaki oğluyla konuşursa bu pekala mümkün olabilir. Yalnız unutulmaması gereken bir konu var! Kaderinizi değiştirdiğinizde sonrasında gelen başka şeylerler de yüzleşmek zorundasınız. Dennis Quaid, Jim Caviezel, Shawn Doyle’in başrollerini paylaştığı bilimkurgunun yönetmenliğini Gregory Hoblit üstleniyor.

13- Safety Not Guaranteed (2012)

Bir zaman yolculuğunda aslolan bilimkurgu yönü müdür yoksa özel efektler mi? Pekala, bir film özel efektsiz de baştan sona kadar bilimkurgu içeremez mi? Bu ve bunun gibi sorulara cevap arıyorsanız bu film tam da size göre. Film gazeteye zaman yolculuğu ilanı veren bir adam ve o adamın peşine düşmüş 3 gazeteciyi konu alıyor. Meraklısına küçük bir not. Küçük Bir Gün Işığı yapımcılarının aynı potada erittikleri Safety Not Guaranteed konusunu gerçek bir hikayeden alıyor. Gazeteye verilmiş zaman yolculuğu ilanından hareketle çekilen film, birçok festivalden de ödülle ayrılıyor.

14- The Time Traveler’s Wife (2009)

Roman uyarlaması Zaman Yolcusu’nun Karısı duygusal ve bilimkurgu aynı bardakta olsun, karıştırıp içelimcilere geliyor. Araç ve ekipmanla zamanda yolculuğu sık sık işleyen Hollywood bu sefer gözünü genetik olarak zamanda yolculuk yapmak mümkün mü fikrine dikmiş. Neticede böyle bir film çıkmış.

15- Predestination (2014)

predestination-snook-bar-Predestination (2014)

Son yılların belki de en çok adından söz ettiren zaman yolculuğu filmlerinden birisidir; Predestination. Gerek konusu ve ele aldığı şekli gerekse oyunculuk eşine ender rastlanır cinsten bu filmi sürpriz bozmamak adına yalnızca tavsiye ediyoruz.

Paylaşılmaz Değiliz!

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.