All for Joomla All for Webmasters

Spielberg’in maceraları, 80’ler nostaljisi, Stephen King romanları ve Carperter’in o muhteşem müziklerini bir kaba koyun karıştırın ve alın size Stranger Things. Geçtiğimiz günlerin en çok konuşulan konularından biri oldu, Stranger Things. Gerek oyunculuklar, gerek mekanlar, gerekse işlenen konu bizleri çocukluğumuza aldı götürdü. 2. sezonuna merhaba diyen diziyi bir çırpıda izlediyseniz size muhteşem bir haberimiz var. 80’lerin en az Stranger Things kadar efsane filmlerini bir araya getirdik. Hatta içlerinde Stranger Things’e konu olan filmler bile var. Dilerseniz listemizin geri kalanına birlikte gözatalım.

Ghostbusters (1984)

Çocukluğumuzun klasiği Hayalet Avcıları

Klasik korku, bilimkurgu Ghost Buster’i bilmeyeniniz yoktur. Küçükken karabasan gibi rüyalarımıza giren yeşil hayaletler, büyüdüğümüzde bizleri eğlendirmeyi başarmıştı. Küçük büyük herkesin sevgilisi Ghost Busters aynı zamanda Netflix yapımı Stranger Things’te de Hallowen sahnesinde hem müziği hem görüntüsü ile referans olmuştu.

Gremlins (1984)

Dustin’in çöpte bulduğu minik şey başına nasıl bela açtıysa Gremlins’te de hikaye benzer yönde ilerliyor.

1984 yapımı  Joe Dante’nin yönettiği Gremlin’ler birçok yönüyle Stranger Things’i anımsatıyor. Hatta öyle ki Stranger Things’te Dustin’in çöpten bulduğu larvanın başına açtığı dertlerin bir benzeri Gremlinler’de de var.

Bir bakıma yılbaşı filmleri listelerine de giren Gremlinler Evde Tek Başına ve Jumanji karışımı korku-komedi yapıtları arasına girebilir.

Burbs (1989)

Tom Hanks’in ipi göğüslediği, az bilinen bu film; seksenlerin en komik ve en tuhaf filmlerinden biri olma özelliğini taşıyor. Görünüşte mükemmel bir mahallede bir gün yaşlı bir adam kaybolur. Ardından tüm mahalleli adamı aramaya koyulur. Mahalleye yeni taşınan garip komşudan şüphelenilir ancak birbiri ardına ilginç olaylar kahramanlarımızı bekler.

Explorers (1985)

Ethan Hawke ve River Phoenix’in ilk oyunculuk deneyimini paylaştıkları bu yapım Gremlinler ve The Burst gibi filmlerin yönetmeni Joe Dante’nin işlerinden biri.

Ben Crandall (Hawke) uzaylılarla ilgilenen bir çocuktur. Bir gün rüyasında bir uzay aracı görür ve uyandığında onu tasarlamaya başlar. Okul arkadaşı zeki Wolfgang (Phoenix) ona yardım etmektedir. Çıkan bir kavga sonucu Ben, mahalleye yeni taışnan Darren (Presson) ile arkadaş olur ve üçlü uzay gemisi çalışmalarına devam ederler. Çalışmalar ve denemelere sonucu aracı uzaya çıkarmayı başarırlar.

Goonies (1985)

Türkiye’de Define Avcıları olarak ilk kez özel bir televizyonda gösterilen film komedi türünde.

ABD’nin batı sahilinde olan Oregon’da bir kasabada hayatını sürdüren bir grup çocuk, evleri golf sahası yapılmak amacıyla yıkılmak üzere iken, tavan arasında buldukları tarihi bir harita ile efsanevi korsan ‘Tek Göz Willie’nin definesini aramaya çıkarlar. Yerin altında, deniz mağaralarında devam eden yolculukları sırasında sayısız korsan tuzaklarının yanı sıra, polisin aradığı ‘aile çetesi’ ‘Fratelli”lerle de mücadele etmek zorunda kalan çocukların umudu bulacakları korsan hazinesinin yardımı ile evlerini ve mahallelerini golf sahası olmaktan kurtarmaktır.

Eğlenceli bir gerçek: The Goonies’in oyuncu kadrosunda rol alan Sean Astin aynı zamanda Stranger Things’te Bob Newby adlı karakteri oynuyor.

Close Encounters of The Third Kind (1977)

Stephen Spielberg yapımı Close Encounters of The Third Kind (1977) Stranger Things’in birçok konuda referans aldığı bir film. İlk sezonda Will’in ortadan kaybolduktan sonra annesi Joyce’in ışıkla iletişim kurması gibi referansları görebileceğimiz 1977 yapımı Üçüncü Türden Yakınlaşmalar bugün bile halen birçok filme, diziye ilham veriyor.

Midnight Special (2016)

Bir baba ve oğlu her şeyden ve herkesten amansız bir kaçış içerisindedir; zira baba oğlunun bir takım doğaüstü güçlere sahip olduğunu keşfeder.

Filmin anakarakteri paranormal güçlere sahip bir çocuk. Bu yönüyle de Eleven’e çok benziyor. Hatta gücünü olağanüstü şekilde kullandığı durumlarda burnundan kan bile geliyor. Çok fazla görsel efektin olmadığı bilimkurgu türünde bir film arıyorsanız Midnight Special tam da size göre.

Paylaşılmaz Değiliz!

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.