All for Joomla All for Webmasters

Sevgililer günü sarılmak ve film izlemek için harika bir gün. Herkesin sevgililer gününde sevgilisiyle izleyeceği romantik bir film planı vardır. Ancak çoğu zaman bu plan eldeki seçeneklerin azlığı yüzünden suya düşebilir. Üzülmeyin! Sine Kadraj’ın deneyimli sinefilleri binlerce film arasından gözlerinizi yaşartacak, sevgilinize sevdiğinizi kucak kucak hissettirecek bir liste hazırladı. Sizin yapmanız gereken tek şey, bu filmleri edinmek ve sevdiceğinizle beraber romantizmin doruklarına varmak. Sevgililer gününüz kutlu olsun.

1- Eternal Sunshine of the Spotless Mind (2004)

Türkçe Adı: Sil Baştan

Imdb Puanı: 8.3

Nam-ı diğer adıyla Sil Baştan; Jim Carrey ve Kate Winslet‘i bir araya getirmiş oskarlı romantik bir film. Listemizin de başında yer alıyor. Hala izlememiş olanlar için tavsiye olunur. Filmin kısaca hikayesi şöyle: İki yıl boyunca beraber olduğu sevgilisinden oldukça şaşırtıcı bir haber alan Joel Barish, bir teknolojik deneye katılan sevgilisine ilişkilerini tamamen hafızasından silinmeden hatırlatmaya çalışmaktadır. Yani Barish’in kim olduğunu bile hatırlamamaktadır. Bu gelişme üzerine küplere binen adam, aynı prosedürü kendi üzerinde de gerçekleştirmek ister. Film, adamın hafızaları silinirken, yaşanılan ilişkiyi gözler önüne serer. Adam da bir kez daha oldukça iyi başlayan ve sonradan tadı kaçan ilişkiyi izler. Fakat zaman geçtikçe ve sıra yaşanılan güzel şeylere gelince, üzerindeki müdaheleyi durdurmak ister. Pişman olmuştur!

2- The Notebook (2004)

Türkçe Adı: Not Defteri

Imdb Puanı: 7.9

Son zamanların en kazanan ve yıldızı parıl parıl parlayan aktörlerinden biri olan Ryan Gosling‘in (biz onu La La Land’deki muhteşem danslarından daha önce de tanıyorduk) başrolünü yine kendisi gibi genç olan yıldız Rachel Adams ile paylaştığı dram ve romantizmi bir araya getiren film The Notebook (Not Defteri) kısaca konusu şöyle: Yaşlılar için yapılmış bir bakımevinde yaşayan ve çevresindekiler tarafından ‘Duke’ diye çağırılan ihtiyar adam sararmış defterinde yazılı olan bir aşk hikayesini okumaya başlar. Hikaye 1940 yılında başlar. Güney Carolina’da yer alan Seabrook Adası’na Allie Hamilton isimli 17 yaşında bir genç kız gelir. Ailesiyle birlikte tatile gelen Allie, burada yaşayan Noah isimli bir gençle yakınlaşmaya başlar. Aralarındaki sınıfsal ve ekonomik farklılıklara rağmen birbirlerine duydukları hissi engellemez, doyasıya yaşamaya başlarlar. Ancak onları bekleyen ayrılık 2. Dünya Savaşı’nın kızışmasıyla birlikte gelmek üzeredir.

3- 50 First Dates (2004)

Türkçe Adı: 50 İlk Öpücük

Imdb Puanı: 6.8

Sıradaki film komedi, dram ve romantizmi beraber yaşayanlara geliyor. Başrolde komedinin adının etrafında adeta 5 tur atmış Adam Sandler yer alırken ona Drew Barrymore, Rob Schneider eşlik ediyorlar. Filmin konusu ise kısaca şöyle: Henry Roth, bir Hawaii cennetinde sonsuz sayıda kadınla hiçbir bağ kurmadan gönlünce yaşamakta olan bir doktordu. Ta ki Lucy Whitmore ile tanışana denk. Henry ve Lucy birbirlerinden gerçekten hoşlanırlar ve aralarında ciddi bir ilişki başlamak üzeredir. Ancak Lucy, ertesi gün uyandığında, Henry’i tanımaz ve bu durum genç adamı çok şaşırtır. Çok geçmeden Henry, genç kadının kısa süreli hafıza sorununun olduğunu fark eder. Lucy her sabah uyandığında yaşadığı önceki günü hatırlamamaktadır. Yine de Henry, bu durumun, kendisine engel teşkil etmesine izin vermemekte kararlıdır. Her yeni günde Lucy’i kendisine bir kez daha aşık edebilmek için mücadele etmekten asla vazgeçmeyecektir.

4- Cast Away

Türkçe Adı: Yeni Hayat

Imdb Puanı: 7.8

Hepimiz ıssız bir adaya düşsek yanımıza ne alırız sorusuna en az 1 kere cevap vermişsizdir. Hollywood da durur mu? Bu soruya Tom Hanks‘le Cast Away cevabını verdi. Filmimiz Cast Away romantizmin doruklarına ulaşmak isteyen izleyecisine adeta merhem oluyor. Filmin özeti: Asla sevdiklerinizi ertemeleyin. İşiniz her ne olursa olsun. FedEx isimli tanınmış bir şirkette sistem analist uzmanı olan Chuck Noland şirketiyle ilgili sorunları çözmek için dünya genelinde seyahatler yapmaktadır. Uzun süreli bir ilişkisi olan ve yoğunluğundan dolayı evlenmeye bile fırsat bulamayan Noland Noel gecesi sırasında aldığı bir telefonda bir işi çözümlemek için Malezya’ya gitmesi gerektiğini öğrenir. Yola çıkan adam Güney Pasifik’te uçtuğu sırada uçak bilinmeyen bir sebeple düşer. Bilincini kaybeden Noland uyandığında kendini ıssız bir adada tek başına bulur. Modern dünyanın nimetleriyle yaşamını sürdürmüş olan çaresiz adam bu adada ne kadar ayakta kalabilecektir?

5- Ghost

Türkçe Adı: Hayalet

Imdb Puanı: 7.0

Bir döneme hikayesi ve müzikleriyle damgasını vuran Ghost (Hayalet) izleyemeyenlerin çok şey kaçırdığı bir yapıt. Patrick Swayze, Demi Moore, Whoopi Goldberg’le adeta ustalara saygı duruşuna geçen ve çömlek yapımı sahnesiyle de sinema tarihinin akıllara kazınan filmini gözünüzden yaş eksik olmadan izleyebilirsiniz.

Filmin kısaca hikayesi şöyle: Molly ve Sam, aşk yaşayan, New Yorklu bir çifttir. Sam cüzdanını taşıyan bir serseri tarafından bıçaklanarak öldürülür. Ruhu bedeni terkettiğinde ölümden sonraki yaşamı yavaş yavaş keşfetme fırsatı bulur

6- Titanic

Türkçe Adı: Titanik

Imdb Puanı: 7.8

Sevgililer günü film listesi yapıp da Titanic’i anmamak olmaz. Sinema tarihinin belki de en yüksek bütçeli filmlerinden olan ve defalarca oskar alan Titanic’in başrollerinde Leanordo Dicaprio ve Kate Winslet yer alıyor. Bir aşk hikayesini ilmek ilmek seyirciye yansıtan film… Filmi anlatmaya gerek yok sanırım 🙂

7- Groundhog Day (1993)

Türkçe Adı: Bugün Aslında Dündü

Imdb Puanı: 8.0

Bakmayın siz filmin karlı ve soğuk bir ortamda geçtiğine. Eğlence ve fantastik komedi arayanların başka bir film bakmasına gerek bile yok çünkü bu film adeta kalbinizi ısıtıyor. Groundhog Day, bir hava durumu spikerinin aynı günü defalarca yaşaması sonucu hayatı bir kez daha gözden geçirmesini ve aşkın sanıldığı kadar basit olmadığını fantastik olarak bizlere sunuyor.  Unutmadan Bill Murray’a Andie MacDowell ve Chris Elliott eşlik ediyorlar.

8- Wall-e (2008)

Türkçe Adı: Vol-i

Imdb Puanı: 8.4

Pixar gururla sunar. Wall-e. Ama bakmayın onun bir robot olduğuna. O aşkı insanlardan bile daha iyi biliyor. Dünyaca ünlü animasyonlara imza atan Pixar’dan, bir robotu gözünden insanların duygusal dünyalarına bir bakış. Filmin hikayesi kısaca şöyle: Çöplerle çevrili dünyayı temizleme görevi sevimli bir robota, Vol.i’ye verilir. İnsanoğlunun bıraktığı çöplerden kendine yeni bir dünya yaratan yalnız Vol.i’nin yalnızlığı, başka bir robot olan Eve’nın gelmesiyle son bulur. İki sevimli robotun arasında filizlenen dokunaklı ilişki türlü zorluklara rağmen direnmeye ve ayakta kalmaya çalışır. Film tüketim çılgınlığına ve insan türünün kendi yaşadığı doğal çevreye verdiği zararlara dair önemli yorumlar yaparken geleceğin insanlığını teknolojinin esiri olmuş, tembellikten tükenmiş bir profilde çizer.

9- Casablanca (1942)

Türkçe Adı: Kazablanka

Imdb Puanı: 8.5

Sevgililer gününde biraz da nostalji fena olmazdı. Filmimiz Kazablanka İkinci Dünya Savaşı sırasında geçen romantik/dram ağırlıklı bir film. Filmin bir de müziği var ki dillere pelesenk olmuştur.

Filmin konusu kısaca şöyle: Kazablanka, hem unutulmaz bir aşk filmi klasiği olarak hem de Humphrey Bogart ve Ingrid Bergman’ın unutulmaz oyunculukları ile kült olmuş bir yapımdır. 2. Dünya Savaşı sırasında Fas’ın Kazablanka kenti, Hitler’den kaçan Avrupa’lılarla rengarenk, çeşitli bir görünüm kazanmıştır. Rick Blaine karakteri, şehrin en popüler barını işletmektedir. Bir gün eski aşkı Ilsa, direniş lideri kocası Victor Laszlo ile birlikte gelir. Rick, Ilsa ve Victor’un şehirden kaçmalarını sağlayabilecek tek kişidir.

10- Amelie (2001)

Türkçe Adı: Amelie

Imdb Puanı: 8.3

Amelie, aslında teknik olarak bir film sayılsa da esasen terapi niyetine bol bol izlenmesi ve doktorlar tarafından reçetelere yazılması gereken bir sinema filmi. Amelie‘yi tanımayanınız yoktur. Parisli Amelie dünya tatlısı ve etrafına da enerji saçan bir kız. Güzel mi güzel. Hanım hanımcık… Herkesin imdadına yetişiyor. Nerede bir dertli var Amelie orada ancak tek bir sorun var! O da terzi kendi söküğünü dikemez misali, Ameli de öyle… Meraklısı için filmin yönetmen Jean-Pierre Jeunet neredeyse tüm filmlerinde masalsı bir anlatım kullanıyor.

11- La La Land (2016)

Türkçe Adı: Aşıklar Şehri

Imdb Puanı: 8.1

Dile kolay, 7 dalda Altın Küre ödülü almış La La Land (Aşıklar Şehri) Ryan Gosling ve Emma Stone’in oyunculuğun adını koydukları modern bir başyapıt. Sevgililer günün de şanına yakışır bir film.

12- Naked (2017)

Türkçe Adı: Yine Çıplak

Imdb Puanı: 5.3

Netflix yapımı Yine Çıplak filminde kahramanımızın başına gelenler pişmiş tavuğun başına gelmez. Çünkü pişmiş tavuklar kendilerini fantastik bir asansörün içinde zaman yolcuğu yaparken bulmazlar. Komedi ve fantastik türde olan filmin hikayesi kısaca şöyle: Evliliğine adeta ramak kala alkolü fazlaca kaçıran Rob, kendini tam da düğünün olduğu anlarda bir asansörün içinde çıplak halde bulur. Bir de bu yetmezmiş gibi kendisini zaman içinde hapseder. Artık yapacak tek bir şey vardır. O da kendi düğününe yetişmek ve evliliğini kurtarmaktır.

13- Me Before You (2016)

Türkçe Adı: Senden Önce Ben

Imdb Puanı: 7.4

Listemizin sonuna gelirken ağır romantik bir film önermeyi uygun gördük. Filmimiz Türkçe adıyla “Senden Önce Ben” Aşkın yerinin, zamanın olmadığını; koşulsuz sevginin her daim galip geleceğini özetle söyleyen filmin başrollerinde Emilia Clarke, Sam Claflin, Janet McTeer isimler yer alıyor. Tekerlekli sandalyeye bağlı olarak yaşamını sürdürmek zorunda olan yarı felçli genç adam, bakıcı olarak küçük bir kasabada yetişmiş genç kadını istihdam ettir. Bu genç adam ve kadının bir araya gelişi hayatlarını yeni bir yola sürükleyecektir. İlk başta birbirlerinden hoşlanmayan ikili farklılıklarının fazlalığından yakınsa da zamanla hayatla ilgili bilmedikleri şeyleri birbirlerine öğretmeye başlarlar.

14- Up

Türkçe Adı: Yukarı Bak

Imdb Puanı: 8.3

Listemizin son filmine gelmiş bulunmaktayız. Son filmimiz yine bir Pixar animasyonu. Bazen geriye dönük baktığımızda yapacak çok fazla şey kalmamıştır. Bu yüzden yaşamımızın her anını değerlendirmeli ve sevdiklerimizle dolu dolu bir hayat yaşamalıyız. Up! (Yukarı Bak) da tam olarak söylediklerimizden bahsediyor. Filmin konusu kısaca şöyle: İlk çocuklukta bir rastlantı eseri yolları kesişen iki çocuk, yıllarca sürecek tatlı ve dokunaklı bir hikayenin başkahramanlarıdır. Maceracı doğan ve hayattaki her şeye dair çocuksu saf meraklar barındıran Ellie’nin tek hayali dünyayı gezebilmektir. Carl ise sessizliği ve dinginliğiyle örttüğü maceraperestliği ve kocaman kalbiyle Ellie’nin tek isteğini gerçekleştirebilmeyi dilemektedir. İki küçük çocuk büyür, evlenir, yaşlanır… Ölüm Ellie’nin kapısını çalar, Carl ise sevdiğinden kalan tek şeyi, bu çocuksu hayali gerçekleştirmeye koyulur.

Özenle hazırladığımız listemizden umarım memnun kalırsınız. İyi seyirler dileriz.

Paylaşılmaz Değiliz!

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.